Child pages
  • NextCloud Server için depo alanı ekleme adımları
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

NextCloud server ilk kurulduğunda depolama alanı ile beraber gelmemektedir. NextServer ile beraber bir depolama alanı kullanmak isterseniz öncelikle kontrol panel üzerinden NextCloud sunucunuza bir Veri Depolama alanı eklemeniz gerekmektedir.

Yeni depolama alanı ekleme

Yeni depolama alanını aşağıda görülen görseldeki gibi Veri Depoları sekmesinin altında Yeni Ekle tuşu ile yapabilirsiniz.

Yeni ekleme

Eklenmiş olan depo alanını sunucuda kullanma

Sunucunuza yeni depolama alanı eklendiğinde yine Veri Depoları sekmesinde aşağıdaki görseldeki gibi bağlanmış olan disk'in boyutu ve disk'in cihaz adı olarak sunucunuzdaki karşılığını görebilirsiniz

veri depolari

Panel kullanarak disk'in sunucunuza takıldığına emin olduktan sonra sunucunun içerisinden de aşağıdaki komutu kullanarak disk'in takılı olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor;

Bu komutu çalıştırdığımızda aşağıdaki çıktıya benzer bir çıktı görmemiz gerekiyor;

xvdb_rect

Sunucuya ilgili disk'in bağlandığına emin olduktan sonra disk'i biçimlendirmemiz gerekiyor. Bunun için EXT3 formatını kullanıyoruz ve aşağıdaki komut ile biçimlendiriyoruz;

Bu adımda da disk'imizi biçimlendirdikten sonra aşağıdaki komutu yazarak disk'imizin bağlanacağı klasör'ü (bağlantı noktası) yaratıyoruz ve disk'imizi bağlıyoruz.

Artık disk'imiz kullanıma hazır.

NextCloud'a 1TB'lık disk'imizi tanımlamak

Bu adım diğer adımlardan nisbeten daha kolay. Tek yapmamız gereken kopyalanması gereken tüm dosyaları yeni yarattığımız disk'e kopyalayıp sonrasında NextCloud'a o alanı disk alanı kullanmasını söylemek.

Tüm bunları yapmak için sırasıyla aşağıdaki komutları çalıştırabilirsiniz

Bu adımlardan sonra dosyalarınızı tekrar görebiliyor olmanız ve 1TB'lık disk alanını yedekleme sisteminize tanımlamış olmanız gerekmektedir.

Otomatik yeniden bağlama [ÖNEMLİ]

Bir sebepten sunucunuz yeniden başlaması gerekirse büyük ihtimalle data alanınıza erişemeyeceksiniz. Bu tip bir problemle karşılaşmamak için aşağıdaki satırları /etc/rc.local dosyası içerisine yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

/etc/rc.local

Bu satırları yazdığınızda rc.local dosyanızın içerisi şu şekilde görünebilir;

Hepsi bu kadar (smile)

  • No labels