Child pages
  • Apache'de Virtual Hosts nasıl ayarlanır?
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Apache, en popüler web serverlar arasında yer almaktadır. Apache gerekli konfigürasyonlar sağlandığında  tek bir interface ya da ip üzerinden birden çok domain'e hizmet verebilmektedir. Bu konu altında Apache ile iki adet etki alanını tek bir ip üzerinden nasıl çalıştırabiliriz öğreneceğiz.

Apache Kurulumu

SSH bağlantısı nasıl yapılır bilmiyor iseniz bu konudan bakabilirsiniz. PlusClouds sunucularına SSH ile nasıl bağlanılır? Sunucuya SSH portundan bağlandıktan sonra,

Apache gereksinimi olan güncellemeleri tamamlaması adına sunucumuzu Apache kurmadan önce güncellememiz gerekir. Bunun için aşağıdaki kod çalıştırılır.

Server Update Code

Güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra Apache kurulumuna geçilebilir. Apache kurulumu için aşağıdaki kod çalıştırılır.

Apache Install Code

Dizin Yapısı Oluşturma ve İzinler

Geçmiş anlatımlarda gösterildiği üzere statik html dosyası "/var/www" yolu altında bulunmaktaydı. Burada birden fazla etki alanı yöneteceğimiz için "/var/www" yolu altında klasör oluşturmamız gerekmektedir. Bu işlem için aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz.

Create the Directory Code

 

Oluşturduğumuz dizinlere ve tüm alt klasörlere ayrıca dosyalara okuma izni verilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde okuma işlemi yapılamadığı için etki alanına ulaştığınızda içerik görüntülenemeyecektir. Bunun için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz

Grant Permissions Code

Demo Sayfalar Oluşturma

Yapacağımız hizmet için bazı içerikler girmemiz gerekiyor. Her alan adı için ayrı bir index.html dosyası oluşturacağız. İlk önce orneksite.com için kontrol amaçlı basit bir sayfa hazırlayalım. Bunun için aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz.

Create Demo Code

Dosyayı oluşturduktan sonra içerisine HTML dökümanlarını girmemiz gerekiyor. Bu dökümanları aşağıdaki gibi basit bir şekilde yazabilirsiniz.

HTML Document

Oluşturduğumuz dosyayı kaydedip çıkmak için CTRL+X kısayolunu kullanabilirsiniz. Aynı dosyayı testsite.com için de yapmamız gerekmekte. Bunun için aynı dosyayı "/var/www/testsite.com/public_html" klasörüne kopyalayıp, içeriğini değiştirmemiz gerekir.

Copy Code

Kopyalama tamamlandıktan sonra editör ile dosyayı açıp değişiklik yapmamız gerekir;

Editor Code
HTML Document

CTRL+X ile kaydedip çıktıktan sonra bir sonraki adımı takip ediniz.

Yeni Virtual Host Dosyaları Oluşturma

Apache kurulduğunda 000-default.conf isimli Virtual Host dosyası ile birlikte gelir. Bu dosya içerisinde Apache için yapılan konfigürasyonlar bulunmaktadır. Bizler burada 000-default.conf dosyasını kopyalayıp içeriğini kendi etki alanlarımıza uygun olacak şekilde değiştireceğiz.

Copy Code

Kopyalanan yeni dosyayı editör ile açarak değişiklikleri yapalım.

Editor Code

Açtığımız editör ile dosyayı aşağıdaki gibi konfigüre edelim.

orneksite.con.conf

Ayarları yukarıdaki gibi yapıp CTRL+X ile kaydedip çıktıktan sonra aynı dosyayı testsite.com için de değiştirmemiz gerekecek. Testsite.com için de bir adet kopyalanması gerekir. Aşağıda gösterildiği gibi yapabilirsiniz.

Copy Code

Kopyalama bittikren sonra dosya içeriğini Nano editör ile açarak aşağıdaki gibi konfigüre ediniz.

Editor Code
testsite.com.conf

CTRL+X kombinasyonu ile kaydedip çıktıktan sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Yeni Virtual Host Dosyalarını Etkinleştirme

Oluşturulan Virtual Host dosyalarını Apache için etkinleştirmemiz gerekir. Aksi halde Apache 000-default.conf dosyası üzerinden çalışmaya devam edecektir. Bunun için Apache'nin a2ensite aracını kullanmamız gerekir.

a2ensite Code

Komutları yazdıktan sonra yapılan değişikliklerin Apache tarafında etkinleştirilmesi için Apache'yi yeniden başlatmamız gerekir.

Restart Code

Local Hosts Dosyası Ayarları

Bu anlatımda örnek etki alanları kullanmıştır. Eğer gerçek etki alanı sahibi iseniz bu dosya üzerinde bazı tanımlamalar yapmanız gerekmektedir. Yaptığımız ayarlar sonucunda yapılandırılmış etki alanlarına istek gönderildiğinde sunucumuz bunu yorumlayıp oluşturduğumuz index.html sayfasını gösterecektir. Ayarlar için Local Hosts dosyasına editör yoluyla bağlanalım;

Editor Code

Editörde gördüğümüz ekranda localhost ipsi 127.0.0.1 olarak default olarak tanımlanmış olacaktır. Burada yapmamız gereken işlem etki alanına tanımladığımız Global IP adresini yazmamız olacak. Dolayısıyla orneksite.com ya da testsite.com a bir istek gönderildiğinde bu ip adresi ile işlem yapacaktır. Aşağıda gösterilen dosya içeriğinde IP adresleri örnek olarak verilmiştir.

Hosts File

Dosyayı CTRL+X ile kaydedip çıktıktan sonra, orneksite.com ya da testsite.com adresine istek gönderildiğinde 222.222.222.222 IP adresi üzerinden bizim sunucumuz ile iletişime geçecektir.

Sonuçları Test Etmek

Eğer anlatılan adımlarda bir yanlışlık yapmadıysanız, internet tarayıcınıza aşağıdaki URL adresini yazdığınızda karşınıza hazırladığımız index.html dosyası içeriği gözükecektir.

URL

Bağlantı sağlandığında karşınıza aşağıdaki görüntü gelecektir.

Eğer yukarıdaki gibi görüntüyle karşılaştıysanız ikinci URL adresini deneyebilirsiniz.

URL

Eğer anlatılan adımlarda bir yanlışlık yapmadıysanız, internet tarayıcınıza aşağıdaki URL adresini yazdığınızda karşınıza hazırladığımız index.html dosyası içeriği gözükecektir.

Yine yukarıdaki görüntüyle karşılaştıysanız, Apache Virtual Hosts kurulumunu tamamlamış bulunmaktasınız. Tebrikler!


İlgili Konular;


  • No labels