Child pages
 • FreePBX Çalışma ve Konfigürasyon Mantığı
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Çalışma Mantığı

FreePBX temelde, santral görevlerini yerine getirmek için yazılmış bir yazılımdır. Kendi içerisinde hazır gelen web arayüzü sayesinde, herhangi bir yazılım bilgisi gerektirmeden konfigüre edilebilir ve daha önce almış olduğunuz bir VoIP hat ile bağlantılarını yapıp, görüşme yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu adımlar ilk başta herkes için zor gelebilir. Fakat biraz web arayüzü içerisinde gezindikçe, biraz da dokümanları takip ettikçe çok kolay bir şekilde kendi FreePBX Bulut Santral sisteminizi konfigüre edebilir ya da konfigüre edilmiş santralinizde değişiklikler yapabilirsiniz. Fakat önce mantığını anlamalıyız:

Bir önceki satırlarımızda da belirttiğimiz gibi FreePBX Bulut Santral sistemini kullanarak görüşme yapmak için en az bir adet VoIP (Voice Over IP - Örn. 0850) hattınızın olması gerekir.

 • Bu hattınızı, santralin içerisinde yer alan Connectivity (Bağlantılar) menüsündeki Trunks bölümüne ekleyerek, sisteminizi operatörünüz ile bağlamış olursunuz.
 • Operatör ile bağlantısı yapılmış hattınıza çağrı geldiğinde, FreePBX'in nasıl bir tepki vereceğini yani bu çağrıyı santralin hangi özelliği ile karşılayacağınızı yine Connectivity bölümündeki Inbound Routes (Gelen Çağrı Yönlendirmeleri) bölümünden ayarlayabilirsiniz.
 • Siz bir dış arama yaptığınızda, bu aramanın hangi Trunk (Birden fazla Trunk kullananlar için geçerli) üzerinden gideceğini ya da karşı tarafta hangi numaranızın gözükeceği gibi giden çağrılarınızı ilgilendiren ayarları yine Connectivity menüsündeki Outbound Routes (Giden Çağrı Yönlendirmeleri) bölümünden ayarlayabilirsiniz.

Konfigürasyon Mantığı

FreePBX Bulut Santral sisteminin çalışma mantığı ile konfigürasyon mantığı, birbiriyle ters mantıkta gerçekleşmektedir. Size çağrı geldiğinde çağrınız en üstten en alta (Saat Kontrolü > Sanal Sekreter > Departman Kuyruğu > Dahili) şeklinde gitmesine rağmen siz konfigüre etmeye en alttan en üste (Dahili > Departman Kuyruğu > Sanal Sekreter > Saat Kontrolü) şeklinde yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki adımları, örnek bir konfigüre adımları mantığı olarak inceleyebilirsiniz.

FreePBX Bulut Santralinizin, 6 dahili (Extensions), 2 departman kuyruğu (Queues), 2 adet karşılama sesi (System Recordings), 1 adet karşılama seslerine uygun sanal resepsiyonist (IVR), öntanımlı mesai saatleri ve mesaidışı saatleri özelliklerine göre konfigüre edileceğini düşünürsek, santralinizi konfigüre etmeye aşağıdaki sıradan başlamanız gerekmektedir:

 1. 6 adet dahili açılması,
 2. 2 adet departman kuyruğunun oluşturulması (satış, teknik)
 3. Aranıldığınızda karşı tarafa dinletmek için önceden hazırladığınız ses kayıtlarının santrale yüklenmesi (System Recordings)
 4. Bu karşılama seslerine uygun IVR'ın oluşturulması (1->Satış kuyruğuna, 2->Muhasebe kuyruğuna .... gibi)
 5. Santralinizdeki mesai saati ayarlarının yapılması (Mesaiçi saatleri belirlenip, bunun dışındaki saatler de mesaidışı olacaktır)
 6. Gelen çağrılarınızı saat kontrolüne gönderilerek, mesai içinde sanal sekreterin (IVR), mesai dışında ise mesai dışı sesinin dinletilmesini sağlamak şeklinde, santralinizi konfigüre etmelisiniz.

Görsel olarak göstermek gerekirse konfigürasyon sırası ile çağrı anında işleyiş sırası şu şekildedir:

FreePBX-Konfig

 

Örnek bir konfigürasyon

1-) Dahilileri(Extensions) oluşturma

8 adet dahilinizi , aşağıdaki linkte anlattığımız şekilde oluşturun. Daha sonra linkin altındaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

Bulut Santralinize yeni dahili nasıl eklersiniz? [FreePBX]

 

 

2-) Departman(Queues) oluşturma

2 adet kuyruğunuzu, aşağıdaki linkte anlattığımız şekilde oluşturun. Daha sonra inkin altındaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

 

 

3-)Ses kayıtlarınızı(System Recordings) ekleyin

Ses dosyanızı aşağıdaki linkte anlattığımız şekilde oluşturun. Daha sonra inkin altındaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

 

 

4-)IVR oluşturun

IVR'ı aşağıdaki linkte anlattığımız şekilde oluşturun. Daha sonra inkin altındaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

 

5-)Mesai saatlerini ayarlayın

Zaman ayarlamarınızı aşağıdaki linkte anlattığımız şekilde oluşturun. Daha sonra inkin altındaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

6-) Gelen Çağrı Ayarları'nı ekleyin

Gelen Çağrı'ları bir zaman grubuna eklemek için aşağıdaki linkte anlattığımız şekilde ayarlayın. Daha sonra inkin altındaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

 

 

 

 • No labels