Child pages
  • Bulut Santral'de gelen çağrı ayarları nasıl düzenlenir? [FreePBX]
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Santrale çağrı geldiği zaman istediğiniz şekilde sistemde ne yapması gerektiğini düzenleyebilirsiniz. Gelen çağrıya anons duyurabilirsiniz, sıraya sokabilirsiniz, direk kapatabilirsiniz. Bütün bu işlemleri yapabilmeniz için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir;

  • Size verilen kullanıcı ve şifre ile sisteme giriş yapın,
  • Daha sonra "Connectivity" menüsünden "Inbound Routes" butonuna tıklayın. 

      

Bu ekranda, sağ tarafta kırmızı çerçeve içerisindeki alanda numaranızın yazılı olduğunu göreceksiniz. Bu numaraya tıklayın ve daha sonra ekranı aşağı doğru kaydırın. Aşağıdaki ekranı göreceksiniz;

 

 

Bu sayfayla birlikte gelen çağrılarınızda yapabileceğiniz ayarlar için "Set Destination" yazan kısımda, hemen alttaki açılır listeye tıklayın. Buradaki seçeneklerin açıklamaları;

 

Announcements: Arayan kişilere ses dinletebilmek için kullanılan seçenektir. IVR ile farkı, gelen çağrıyı bu seçenek ile karşıladığınızda, sizi arayan kişi sesi dinler ve daha sonra görüşme sonlanır. IVR özelliğinde ise sesi dinlettikten sonra belirlediğiniz senaryoya göre tuşlama yaptırabilirsiniz.

Call Back: Telefon kapandıktan sonra arayanı tekrar arar. Cep telefonları için daha kullanışlıdır.

Extensions: Sizi aradıklarında gelen çağrıyı bir dahiliye yönlendirmek isterseniz bu ayarı kullanmanız gerekir.

IVR: Gelen çağrıyı, önceden ayarladığınız robot ses kaydı ile karşılama yapabileceğiniz ayardır. Sizi arayanlar bir ses kaydı ile karşılanır ve tuşlayacakları dahiliye göre bir dahiliye yönlendirilirler. Bu ayarda önemli olan, bu IVR ses kaydının önceden yüklenmiş ve IVR senaryosunun önceden girilmiş olmasıdır.

Misc Destinations : Santral dışı yönlendirme yapabilirsiniz. Size gelen çağrıyı, önceden tanımladığınız bir GSM numarasına ya da sabit hatta yönlendirebilirsiniz. Bu işlem, dış arama ücretleri ile ücretlendirilir. 

Ring Groups: Gelen çağrıyı, önceden ayarlanmış olması gereken bir Ring Group (Çalma Grubu) içerisinde bulunan tüm dahililere yönlendirebileceğiniz seçenektir. Örneğin gelen çağrıyı, çağrı merkezinde müsait olan herkesin telefonu çalacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Time Conditions: Günün veya ayların belli aralıklarını istediğiniz şekilde zaman dilimine ayırıp, bu aralıklara farklı senaryolar tanımlayabilirsiniz. Örneğin, mesai saatleri için belirlediğiniz saatlerde gelen çağrıları dahililerinize aktarabilir, bu saatler dışında gelen çağrıları bir anons (announcements) dinleterek mesai dışında olduğunuzu söyleyebilirsiniz. 

Terminate Call: Çağrıyı hangi şekilde bitireceğinizi belirler. Örnek olarak direkt kapatmak yada arayan kapatana kadar müzik çalması gibi.

Trunks: Gelen çağrınızı, başka operatöre yönlendirebilmenizi sağlayan seçenektir.

Voice Mail: Önceden oluşturduğunuz bir voice mail kutusuna sizi arayanların sesli mesaj bırakabileceklerdir.

Queues: Oluşturmuş olduğunuz kuyruklara dahililer atayabilir, çağrılarınızı da bu kuyruğa yönlendirerek dahililerinizin bu çağrıları karşılamalarını sağlayabilirsiniz. 

Queues Priotiries : Önceden oluşturduğunuz kuyruklara öncelik sıralaması verebilirsiniz.

 

Burada önemli olan nokta, bu seçeneklerin hangisini kullanacaksanız, daha önceden o seçeneği ayarlamış olmanızdır. Örneğin gelen çağrıyı direkt bir dahiliye yönlendirmek isterseniz, o dahiliyi önceden açmış olmanız gerekmektedir. Ya da gelen çağrıyı bir ses ile karşılamak ve arayan kişinin yaptığı tuşlamaya göre yönlendirmek isterseniz (IVR), bu IVR senaryosunu önceden ayarlamış olmanız gerekir.

 

 


 
 

     

 

  • No labels