Child pages
  • Bulut Santral'de IVR (Karşılama Sesi) nasıl eklenir? [FreePBX]
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

İki insan konuşmaya başladıkları zaman ilk hitap her zaman çok önemli olmuştur. Telefonlarda da bu geçerlidir. Çağrı merkezleri buna gerçekten önem vermiştir çünkü yapılacak bir hata müşteri kaybına sebep olabilir. IP santral için ise IVR ile karşılama mesajı hazırlayabiliyorsunuz. " Merhaba X Telekom'a hoşgeldiniz.... için 1'i ... için ise 3'ü tuşlayınız.... " gibi yapılan karşılamalar, IVR ayarları ile yapılır. Kullanacağınız ses kaydını önceden hazırlanmış olması gerekir. Yapılacak işlemler;

  • Önce ses kaydınızı santrale yükleyecek ve bu ses kaydına bir isim vereceksiniz,
  • Sonrasında ise IVR ayarları kısmından yeni bir IVR oluşturarak. ses kaydınıza göre ayarlayacaksınız,
  • Gelen çağrı ayarları kısmından, gelen çağrılarınızı bu IVR ile karşılamayı seçeceksiniz.

Bulut Santralde IVR oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

Başarılı bir şekilde santralinizin arayüzüne giriniz. Admin menüsünden aşağıdaki fotoğrafta kırmızı çerçeve ile gösterilmiş "System Recordings" butonuna tıklamalısınız.
 

 

Ses Kaydını seçin

Karşınıza gelen ekranda ses kaydınızı yükleyeceksiniz. Aşağıdaki ekranda kırmızı çerçeve ile gösterilmiş "Dosya Seç" butonuna tıklayıp, kendi bilgisayarınızdan ses kaydınızı seçebilirsiniz. Buradaki önemli nokta ise yükleyeceğiniz ses kaydının "8000HZ, 16 Bit, mono ve .wav uzantılı" 
olmasıdır. Ses kaydınızı bu değerlere dönüştürebileceğiniz web sayfaları bulabilirsiniz. Ben örnek göstermek amaçlı "Kalimba" adlı ses kaydını seçtim.
 

Ses Kaydını yükleyin

Ses kaydınızı yükledikten sonra aşağıda kırmızı çerçevede gösterilmiş "Upload" butonuna tıklamanız gerekmektedir.

 

 

Kaydedin

Bir problem çıkmamış ise aşağıdaki ekran ile karşılasırsınız. Kırmızı çerçeve ile gösterilmiş "Succesfully uploaded" yazısını görürsünüz. Ses kaydınıza isim verdikten sonra ikinci kırmızı çerçevedeki "Save" butonuna tıklamanız gerekmektedir.

 

 

Bu bölüme kadar yapılan işlemler, Bulut Santralinize gelen çağrıları karşılamak için kullanacağınız ses kaydını sisteme yüklemek ve kaydetmek içindir. İkinci aşama ise, arayan kişinin hangi tuşa basması ile hangi dahiliye gideceğini belirlemek olacaktır;

 

IVR bölümüne gelin

Ses kaydı yüklemeniz tamamlandıktan sonra  "Applications" menüsünden "IVR" butonuna tıklamalısınız.

 

IVR seçin

Karşınıza gelen ekrandan aşağıda kırmızı çerçeve ile gösterilmiş "Add a New IVR" butonuna tıklamalısınız.

 

IVR yapılandırması yapın

Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda, daha önceki adımda yüklediğiniz ses kaydınız seçip, sizi arayan kişinin yaptığı tuşlamalara göre yönlendirmeleri ayarlayabileceksiniz. Lütfen bir sonraki adımı dikkatlice ve aşağıdaki ekran görüntüsünü takip ederek gerçekleştirin;IVR Name : IVR' a isim verebiliyorsunuz.

Announcement : Önceden seçtiğiniz ses kaydını burdan seçebiliyorsunuz.

Timeout : Herhangi bir işlem arayan tarafından yapılmaz ise telefonun kaç saniye sonra kapanacağını seçebiliyorsunuz.


Dahili seçeneklerinizi belirleyin

 Üstteki ekranı takip ederek, sizi arayan kişinin yaptığı tuşlamaya göre hangi dahiliye gideceğini belirleyebilirsiniz. Son olarak kırmızı çerçeve içerisindeki "Save" butonuna tıkladıktan sonra IVR ayarlarınız hazır olacaktır.


 

 

 

 

  • No labels